Call us: 1-239-334-4544 | E-mail: deborahlk@leeschools.net

Class Schedule | Testing Services | SW FL Public Service Academy | High School Opportunities | College Credits | Online Courses | Short Term Classes

Staff Directory

Administration: (239) 334-4544
Brian Mangan, Director of FMTC, Ext. 200
George McDaniel, Assistant Director, Operations/Finance, Ext. 208
Dr. Brian Byrnes, Assistant Director for Curriculum, Ext. 205
Ann-Marie Tutay, Secretary to Director, Ext. 201

Admissions: (239) 334-4544
Valerie Clark, Career Specialist, Ext 327
Debbie Shadduck, Clerk Typist, Ext. 0
Gloria Garcia, Student Services Secretary, Ext. 321
Elaine Petrie, Admissions Officer, Ext. 374

Financial Aid: (239) 334-4544
Odette Dodier, Accounting Clerk, Ext. 375
Sandy Shimp, Financial Aid Officer, Ext. 320

Business Office: (239) 334-4544
Jessica Feliciano, Bookkeeper, Ext. 308
Kristen Ralston, Accounting Clerk I, Ext. 311

Security: (239) 334-4544
Steve Dougherty, Security Specialist, Ext 331

Technical Support: (239) 334-4544
Chris Reilly, Technical Support Specialist, Ext. 315
Debbie Krouse, Webmaster/Technical Support Specialist, Ext. 204
Shannon Woosley, Information Specialist, Ext. 325
Bridget Adcock, Application Support Specialist, Ext. 1003

Faculty/Staff: (239) 334-4544

Adult Education: (239) 939-6310

Architecture & Construction:
Chris McElroy, Instructor – Electricity, Ext. 353
Richard Schaefer, Instructor – Carpentry & Building Construction Technology, Ext. 351
Patrick Stott, Instructor – Air-Conditioning, Refrigeration & Heating Technology, Ext. 347
David Wahl, Instructor – Air-Conditioning, Refrigeration & Heating Technology, Ext. 364
Michael Mayes, Instructor – Plumbing Technology, Ext. 336

Business Management & Administration:
Jesslyn Woolsey, Instructor – Administrative Office Specialist & Medical Administrative Specialist, Ext. 1004

Education & Training:
Donna Hernandez, Instructor - Early Childhood Education, Ext. 312
Aruna Singh, Education Paraprofessional – Early Childhood Education, Ext. 312

Energy:
Scott Farnham, Instructor – Turbine Generator Maintenance, Inspection and Repair, Ext. 563

Health Science:
Gabrielle Colom, Secretary, Ext. 341
Bhisnauth "Terry" Churaman, Instructor - Practical Nursing, Ext. 384
Marilyn Giesel, Instructor - Nursing Assistant, Ext. 342
Denise Patak, Instructor – Practical Nursing, Ext. 385
Nancy Redenius, Department Head & Instructor- Health Sciences, Ext. 350
Elva Reid, Instructor, Practical Nursing, Ext. 328
Judy Smith, Instructor - Medical Coder/Biller, Ext. 227
Anita Tokie, Instructor - Practical Nursing, Ext. 512
Suzy Trimble, Instructor – Practical Nursing, Ext. 316

Hospitality:
Joe Mastrangelo, Instructor – Commercial Foods & Culinary Arts, Ext. 307
Jim Wakeman, Instructor - Commercial Foods & Culinary Arts
Arron Wakeman, Education Paraprofessional - Commercial Foods & Culinary Arts, Ext. 307

Human Services:
Janice Fischer, Instructor – Cosmetology, Ext. 370
Phyllis Hunter, Instructor – Cosmetology, Ext. 370

Information Technology:
Dr. Dante Ciolfi, Instructor - .Net Application Development and Programming & Web Application Development and Programming, Ext. 356
Dr. Renee Rawe, Instructor - Applied Cybersecurity & Technology Support Services, Ext. 386

Law, Public Safety, and Security (SWFL Public Service Academy): (239) 334-3897
Todd Everly, Director, Ext. 230
Gene Sims, Assistant Director
Rosa Henshaw, Secretary to Director, Ext. 229
Floria Bell, Support Specialist, Ext. 233
Llilys Benavides, Bookkeeper, Ext. 226
Stephanie Brown, Secretary
Dennis Eads, Instructor - Law Enforcement Advanced & Specialized
Robbie Martin, Instructor – Corrections, Ext. 228
Jason Martin, Instructor – Fire Academy, Ext. 231
Socorro Ojeda, Secretary, Ext. 480
Danielle Kirby-Taylor, Accounting Clerk, Ext. 227
Christopher Smith, Technology Support, Ext. 214
Jack Thomson, Instructor – Law Enforcement, Ext. 232
Amber Townsend, Receptionist
Carmen Townsend, Information Specialist, Ext. 483

Manufacturing:
Mandy Gomez, Instructor – Major Appliance Refrigeration & Repair, Ext. 230
William Bluhm, Instructor – Welding Technology, Ext. 343
Michael Landrum, Instructor - Welding Technology, Ext. 330
Ernie White, Instructor – Electronic Technology, Ext. 371

Transportation, Distribution & Logistics:
Michael Adcock, Instructor – Automotive Collision Repair & Refinishing, Ext. 306
Dan Bristol, Instructor – Automotive Service Technology, Ext. 309
Mike Esterline, Instructor – Marine Service Technologies, Ext. 383
Monte Hamsher, Instructor – Automotive Service Technology, Ext. 381
Todd Robarge, Instructor - Automotive Service Technology, Ext. 268
 

Go to top of page